Sağlık Bakanlığı, ülkedeki sağlık turizmi verilerini arttırmaya yönelik koyduğu hedef doğrultusunda öne çıkan 12 il için proje hazırlayarak her il için bir hedef ülke belirledi.

Bu bağlamda, İstanbul'da Sağlık Turizmi Odaklı, 'Kapasite Güçlendirme', 'Marka Oluşturma' ve 'Küresel Rekabet Edilebilirlik Projesi' için çalışmalara başlandı.

Proje kapsamında dünyanın her yerinden hasta kabulu gerçekleştirileceği duyurulsa da özellikle Arapça, Rusça ve İngilizce konuşulan ülkelere ağırlık verileceği bilgisi geldi.

Hedef ülkeler belirlendi

Balkanlarda sağlık turizmi alanında öncü olması planlanan Türkiye'nin hedefindeki ülkeler Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Kosova, Makedonya olarak belirlendi.

Bu bağlamda hastanelerin bilişim ve teknoloji altyapısı güçlendirilecek, sağlık turizmi ile diğer turizm alanları birleştirilecek ve turizm çeşitliliğinin bir yıl boyunca devam ettirilmesi adına büyük bir katkı sağlanmış olacak.

UZUN TEDAVİ SÜRELERİ İÇİN ANTALYA DEVREYE GİRECEK

Kendi ülkelerinde tedavi ve ameliyat olmak için çok uzun süre beklemek ve yüksek fiyatlarla ödeme yapmak zorunda kalan yabancıları, aynı hizmetleri Antalya ilimizde daha kısa sürede alabilecek.

Turizm değerleri önplana çıkıyor

Edirne-Tekirdağ yabancıların sağlık hizmeti almalarının yanı sıra bölgenin turizm değerleri açısından da tanıtımı yapılacak.

Bolu'nun doğal kaynakları ve sağlık hizmet çeşitliliğine uygun sağlık turizmi türlerine katkı sağlayacak.

Azerbaycan'dan gelen hasta sayısı arttırılacak

Erzurum ilimizde Bakü ve Nahçıvan için tanıtım çalışmaları gerçekleştirilecek. Bu bağlamda hedef ülke Azerbaycan'dan gelen hasta sayısının artması bekleniyor.

Aydın'da ağız ve diş sağlığı hizmetleri ile yabancı hastaların bölgeyi tanımaları sağlanacak. Böylece sağlık turizmin diğer dallarında da turizme yönelik altyapı çalışmalarına zemin hazırlanacak.