Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde Türkiye Sigorta Tanıtım Töreni'nde konuşma yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan, gündeme dair çok önemli açıklamalar geldi.

Albayrak'ın konuşmasından satır başları:

SİGORTACILIK SEKTÖRÜMÜZ 39. SIRADA

"Deprem ve diğer doğal afetlerde biriktirdiği fonlarla finansmana kaynak sağlama işlerini yerine getirmektedir. Sigortacılık işleri için hep şunun bilincinde olduk. Sigortacılık sektörümüz bugünkü kapasitesiyle 39'uncu sırada. Bu büyük ve güçlü Türkiye hedeflerimizin çok gerisinde. Ekonomik istikrar ve gelişim açısından sigortacılık faaliyetlerini stratejik sektörler arasına aldık. "

KÜRESEL REKABETTE DAHA ETKİN BİR NOKTAYA GELECEĞİZ

"Türkiye Sigorta sektöre yön verecek, kamu ekonomik vizyonunun bir parçası olarak güçlü bir sektör oyuncusu olacak. Önemli bir misyon edinen Türkiye Sigorta'nın ülkemizi küresel rekabette daha etkin bir noktaya getireceğinden eminiz."

CARİ AÇIĞIMIZ DÜŞMEYE DEVAM EDİYOR

"Sektörün daha dinamik bir yapıya kavuşmasında öncü olacka. Türkiye güçlü ekonomik yapısı ile dünyanın eşi benzeri görülmemiş krizden geçtiği dönemde stratejik yatırım ve reformlarına devam ediyor. Sanayilerde çarklar güçlü şekilde dönüyor."

40 MİLYON DOLARLIK HAZIR TURİZM GELİRİ

"Bir sermaye malı olan ve fonlama açığı oluşturmayan cari açığımız düşmeye devam ediyor. 40 milyar dolarlık turizm geliri cebimizde vardı. Turizm gelirlerini de koyunca Türkiye bu yıl da cari açık değil, cari fazla ile devam edecek."