Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Elazığ Valisi Erkaya Yırık, milletvekilleri Metin Bulut, Sermin Balık, Zülfü Demirbağ, Züylfü Tolga Ağar, belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, AK parti il Başkanı Şerafettin Yıldırım ile birlikte yeni Elazığ havalimanı projesini inceledi. Pist çalışmalarını kontrol eden Bakan Karaismailoğlu, Türkiye'yi lojistik anlamda süper güç haline getirmeyi amaçladıklarını belirtti.

İşte Bakan Karaismailoğlu'nun açıklamalarından satır başları;

2021 YILININ HAZİRAN AYINDA TAMAMLANMASI BEKLENİYOR

2003 yılında hizmete açılan Elazığ Havalimanında, yıllık yolcu sayısı yıllar içinde giderek artış göstermiş 1 Milyonu geçmiştir. Bildiğiniz gibi, biz de bu artışa cevap verecek ikinci bir pistin yapımına 2018 yılında başladık. Bugün baktığımızda ikinci pist projemizde, yüzde 80'in üzerinde bir gerçekleşme kaydettiğimizi görüyoruz. Yapımında sona yaklaştığımız ikinci pistimiz, 3 bin metre uzunluğunda, 45 metre genişliğinde inşa edilmektedir.

Projede ayrıca, ilave apron ile bağlantı ve yüksek sürat taksi yolları, çevre yolları ve ilave işlerimiz sürüyor. İkinci pist çalışmalarımızda şimdiye kadar, 550'ye 150 metre boyutlarındaki yeni ilave apronumuzu tamamladık. Askeri taksi yolları ile yüksek sürat taksi yollarının gövdelerini yaptık. Proje kapsamında ayrıca, ikinci pistin başlangıcındaki 300 metrelik bölümü ile pist kaplama banketleri, taksi yolları ve 2 nolu ilave apronun yapımı devam ediyor.

Havalimanı'nda yürüttüğümüz bir diğer proje de Jandarma Havacılık Üssü ve Jandarma Tetkik İHA Birliği Hizmet Binası ve Tesisleridir. Elazığ Havalimanı İkinci Pisti, ilave apron işlerimizi, 2021 yılının Haziran ayında tamamlayıp, inşallah halkımızın hizmetine açacağız. Projemiz tamamlandığında, havalimanımızın iniş-kalkış kapasitesi artacak. Elazığ Havalimanı bölgesinde ulaşım ve lojistik üssü haline gelecek.

TÜRKİYE, LOJİSTİKTE SÜPER GÜÇ HALİNE GELECEK

Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonu ve geleceğe ilişkin hedefleri; bizleri, sadece havayolları alanında değil tüm ulaşım ve altyapı projeleri alanında iddialı adımlar, dev projeler için her daim cesaretlendirmektedir.

Biz de Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, kendisinin önderliğinde yapacağımız projeleri, atacağımız adımları ve ülkemize katmak istediklerimizi, Milli Ulaşım ve Altyapı Politikaları başlığı altında bir araya getiriyoruz. Türkiye'nin dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olması yolunda ihtiyaçları tespit ediyoruz.

Ülkemizin bütünsel kalkınmasına ulaşım ve haberleşme ile ne gibi katkılar sunabileceğimizi belirliyoruz. Büyük hedeflerimiz var. Ülkemizi bölgesinde lojistik bir süper güç haline getirmek. Memleketin her karış toprağını dünyayla bağlamak.

Çağa uygun, akıllı, dijitalleşmesini tamamlamış eksiksiz bir ulaşım ve haberleşme altyapısı kurmak. Zira çağın gereklerine uygun bir ulaşım ve altyapı sistemi Türkiye'nin dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olabilmesi için çok önemlidir. Ve daha da önemlisi, güçlü bir milli ekonomi, milli bağımsızlığımızın en önemli dayanağıdır. Hedefimiz; şanlı bayrağımız altında, mutlu, huzurlu, müreffeh bir geleceğe yürümektir.

Ülkemizi ulaşım ve haberleşmede çok daha iyi yerlere getirmek için 'durmak yok, yola devam' diyoruz.