Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan tağşiş listesinde 91 işletmenin hileli ürün ürettiği duyurulmuştu. Listede at eti sattığı belirtilen Fatih Balat'taki Lalegül Kasabı ve Sarıyer'deki Paşalı Kebap işletmelerine ait savunmalar ortaya çıktı.

SUÇU ÖZBEKLERE ATTI

Lalegül Kasabı'ndan alınan sucuk numunesinde at eti olduğu tespit edildi. İşletmeye 28 bin TL para ceza kesilirken kasaptan alışveriş yapan vatandaşlar ise ilk defa böyle bir olayla karşılaştıklarını bildirdi.

Özbeklerin getirdiği etten bulaştı iddiası

İşletme sahiplerinin savunması ise şu şekilde:

"Denetimden önce bir Özbek, 5-6 kilo et getirdi. Bir kısmını kıyma, bir kısmını da sucuk yaptırmak istedi. Etin kemikli halinden kuzu, dana veya yabancı bir et mi anlıyoruz. Ama o et kemiksiz olduğu için anlayamadık. O gün de yetkililer o sucuktan da numune aldılar. Etin bize ait olmadığını söylememize rağmen 'Biz numunemizi alalım' dediler. O at etleri bize ait değildi. O günden beridir dışarıdan getirilen hiçbir eti kıyma çekmiyoruz. Özbek de kayıplara karıştı, bulamadık."

'AT ETİ YOK, SÜRTÜNME VAR' SAVUNMASI

Paşalı Kebap'ın savunmasında şu ifadeler yer aldı:

"İşletmemizden yılın başında iki tane örnek alındı. Biri temiz çıktı, diğerinde ise at eti çıktı. Tavukta at etinin olması mümkün değil. Tarım Bakanlığı laboratuvar incelemesinde de 'Belli bir parça at eti çıktı' denilmiyor. Sürtünme olduğu belirtiliyor. Bu sebzeden de, kasaptan da, bıçaktan da, tahtadan da bulaşmış olabilir. Tahlil sonuçlarına itiraz ettik. Bakanlık ile mahkemelik olduk. 28 bin TL'lik cezayı da daha ödemedik. Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı aldı."

KAPATMA KARARI ALINMIYOR

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, ilgili mevzuatta işletmenin kapatılmasının yer almadığı, yalnızca hileli ürün veya ürünlerin toplatılarak işletmeye 28 bin TL ceza kesildiğini bildirdi.